Pentru prima dată, Primăria Secusigiu a adunat în această toamnă deșeurile vegetale de la cetățeni

În perioada 6 noiembrie – 21 noiembrie 2023, Primăria Comunei Secusigiu a demarat o campanie inedită de colectare a crengilor rezultate din toaletarea pomilor și viței de vie. Această acțiune, planificată cu atenție și comunicată în avans, a avut un impact semnificativ asupra comunității locale, marcând începutul unei noi tradiții de curățenie de toamnă.

Înainte de a începe această inițiativă, Primăria a emis un anunț oficial, subliniind importanța responsabilității cetățenilor și solicitându-le să depoziteze deșeurile vegetale în locurile special desemnate, fără a perturba circulația rutieră, a pietonilor sau a bicicliștilor.

„Mă bucură faptul că și comunitatea noastră a fost implicată în acest efort comun de a menține curățenia și ordinea în Secusigiu și satele aparținătoare. Pentru prima dată, s-a făcut colectarea crengilor rezultate din toaletarea pomilor și viței de vie, cu noile utilaje achiziționate de primărie, camioneta și tocătorul. Chiar am avut în această perioadă un control de la Garda de Mediu, iar cei de acolo au apreciat că am început să colectăm deșeurile vegetale și că nu se mai dă foc la crengi, cum se întâmpla în alți ani“, a declarat primarul Gheorghe Grad.

Primăria a făcut un apel special către cetățeni să lege crengile în snopuri de cel mult 1 metru lungime, asigurându-se astfel că procesul de colectare decurge eficient și într-un mod organizat. Această măsură a contribuit la optimizarea operațiunilor și a facilitat gestionarea eficientă a deșeurilor vegetale.

Coordonatori ai acestei acțiuni au fost domnul primar Grad Gheorghe și domnul viceprimar Marius Horia Stoica, care au supervizat întregul proces pentru a asigura buna desfășurare a campaniei.

Ce obligații au cetățenii                                           

Conform legilor în vigoare, cetățenii au obligaţia să asigure îngrijirea locuinţelor aflate în proprietatea sau în folosinţa lor, a anexelor gospodăreşti, curţilor, împrejmuirilor şi să păstreze ordinea şi curăţenia pe străzi, drumuri, în pieţe, parcuri şi grădini, în celelalte locuri publice. Obligaţii care decurg din această lege:

 1. a) întreţinerea şi curăţenia locuinţelor pe care le deţin în proprietate sau cu chirie, a anexelor gospodăreşti, a curţilor şi împrejmuirilor acestora;
 2. b) curăţarea fațadelor locuinţelor şi a altor construcţii amplasate la frontul străzii, tencuirea şi zugrăvirea periodică a acestora;
 3. c) finalizarea construcţiilor începute, pe baza autorizaţiilor eliberate de primari, în condiţiile şi în termenele stabilite de acestea;
 4. d) repararea şi întreţinerea instalaţiilor aferente imobilelor;
 5. e) menţinerea curăţeniei pe trotuare, pe partea carosabilă a străzii sau a drumului, pe porţiunea din dreptul gospodăriei şi a locurilor de parcare pe care le folosesc;
 6. f) îndepărtarea zăpezii şi a gheții de pe trotuarele din dreptul imobilelor în care locuiesc sau pe care le folosesc în alte scopuri;
 7. g) păstrarea curăţeniei pe arterele de circulaţie şi în locurile publice;
 8. h) respectarea măsurilor stabilite de consiliile locale şi judeţene pentru asigurarea igienei publice şi a curăţeniei în localităţi;
 9. i) depozitarea reziduurilor menajere şi a gunoaielor numai în locurile special amenajate de autorităţile administraţiei publice locale;
 10. j) curăţarea mijloacelor de transport la intrarea acestora pe drumurile publice.
 11. k) curăţarea şi întreţinerea şanţurilor, rigolelor şi podețelor aferente proprietăţii.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*